Pavla Topolánková
»

Bolest premiérovy ženy

vytisknout článek

Právě prožívá to, co zažily už mnohé před ní: bolest, když se žena dozví o manželově nevěře. Její trápení je však mnohem větší. Protože se zálety jejího muže staly věcí veřejnou. O čem v téhle situaci PAVLA TOPOLÁNKOVÁ přemýšlí?

Právě prožívá to, co zažily už mnohé před ní: bolest, když se žena dozví o manželově nevěře. Její trápení je však mnohem větší. Protože se zálety jejího muže staly věcí veřejnou. O čem v téhle situaci PAVLA TOPOLÁNKOVÁ přemýšlí?
Má svého muže ráda a trápí se před ním nevyřčenou otázkou, zda má i on stále rád ji. Chce udržet rodinu a trápí se obavami, aby z ní on nechtěl odejít. Z novin, časopisů, rozhlasu se už pár dnů dozvídá téměř denně kruté zaručené zprávy o nevěře svého manžela. Pavla Topolánková (51), manželka premiéra České republiky, má svůj kalich hořkosti hodně, hodně hluboký...

Řekněte nám něco o počátcích vaší lásky s manželem. Jak jste se vlastně seznámili?
Studovali jsme s Mirkem na stejné vysoké škole, na strojní fakultě v Brně, dokonce jsme chodili do stejného ročníku, ale úspěšně jsme se míjeli. Vybrali jsme si totiž každý jiný obor. Až jednou - bylo to v květnu - se na brněnské přehradě konala na lodi diskotéka. Náhodou jsme tam byli oba. On na loď přišel s dívkou, já s kamarádkou. V průběhu večera jsem si ale s Mirkem začala povídat, a když jsme se loučili, použila jsem repliku z představení Kytice divadla Semafor: Když už jsme se tak šťastně sešli, něco si spolu začnem, chceš-li...

A on souhlasil... Byl vaší první láskou?
Ne. Vždyť mně bylo třiadvacet, když jsme se seznámili!

Svatba byla v květnu následujícího roku. Vzhledem k tomu, že dcera Petra se narodila hned poté v říjnu, počty jsou jednoduché. Bylo těhotenství plánované a chtěné?
Bylo neplánované a nechtěné. Byla jsem teprve ve 4. ročníku, chyběl mi ještě rok studia! Navíc jsem pracovala jako pomocná vědecká síla. Myslela jsem si, že po škole na katedře zůstanu... Velmi mi s děckem pomohli oboje rodiče, takže jsem školu dokončila, ale moje původní představy, že zůstanu po absolutoriu na katedře jako asistentka, vzaly za své.

Změnila jste se od doby, co váš manžel přestal být no name, tedy vstoupil do vysoké politiky?
Myslím, že ne, že jsem ani nezpychla, ani nezlenivěla.

A váš muž se změnil?
Částečně se změnil, v něčem k lepšímu, v něčem k horšímu...

Sedm let jste dělala asistentku svému muži, když byl senátorem. Nyní kandidujete do Senátu vy. Počítáte s tím, že vám na revanš bude dělat asistenta on?
Doufám! Ano, přála bych si to, protože dobře vím, že by byl skvělým asistentem. Byl by nejlepší! Samozřejmě lehce žertuji...

Vztah on senátor a vy coby asistentka fungoval sedm let tak, že jste žili ve všední dny odděleně. Váš muž v Praze, vy v Ostravě. Neměla jste tenkrát obavy, co ve velkoměstě plném nástrah manžel provádí?
Jsem typ, který nepátrá, neprohlíží kapsy, nečte textové zprávy v mobilu. O ničem jsem se možná díky tomu nedozvěděla, navíc jsem manželovi v tomto směru vždy věřila.

Zato teď se aféra s poslankyní parlamentu Lucií Talmanovou přetřásá všude. Na Frekvenci 1 už přišli se zaručenou zprávou, že jste podala žádost o rozvod a právníci Mirka Topolánka už učinili patřičné kroky. Tak tedy: rozvádíte se?
Ne. Ale velice mě mrzí, že situace je taková, jaká je...

Možná kdybyste byla bývala pátrala, včas jste mohla manželovi zatnout tipec!
Možná... Já se v žádném případě rozvádět nechci. Za důvod k rozvodu považuji nějakou patologickou věc, například alkoholizmus, drogy, domácí násilí.

Nikoliv nevěru?
Ta bolí, ale manžel je součástí mé rodiny, která je mou prioritou. Jsem schopna na to vše zapomenout. Snažím se pro to udělat maximum.

Váš manžel už třikrát postavil svou volební kampaň na rodině. Poprvé, když kandidoval do Senátu, byl vlastně u nás první, kdo se objevil na billboardech vyfocený s manželkou a dětmi. Nyní se ukazuje, že má poměr s jinou ženou. Co říkáte té dvojí tváři?
Velmi mě zklamala...

Kolik času mu dáte na rozhodnutí: buď slečna Talmanová, nebo já?
Nevím. Vím jen, že když člověk neví, co dělat, nemá dělat nic. To mě naučila moje babička. Jediný krok, který jsem v poslední době udělala a kterého nelituji, je moje kandidatura do Senátu za moji milovanou Ostravu. Nebyla to žádná msta a mrzí mě, že to manžel tak pochopil. Vždyť on dobře ví, že jsem chtěla do politiky už dřív!

Vypravme se nakonec na kratičký výlet do pohádky. Tři vlasy děda Vševěda. Třikrát vám Vševěd řekne vše, co byste chtěla vědět. Na co byste se ho zeptala?
Jestli zůstane zachována moje rodina. Jestli se manželovi vyplní jeho politické ambice. A jestli mě budou chtít v Ostravě za senátorku.

Vše začalo romantickou večeří
Bomba vybuchla u Topolánků v polovině června letošního roku. Fotograf jednoho českého bulvárního deníku zachytil Mirka Topolánka na večeři v romantické restauraci Amici Miei na pražském Starém Městě. Když snímek vyšel tiskem, paní Topolánková se velmi podivila. V době zmíněné večeře se ona učila se synem matematiku a manžel šel z domova s tím, že má jednání. Manželka však měla o jednání svého muže, šéfa ODS, jež jen pár dnů předtím vyhrála o prsa parlamentní volby, jinou představu... Pro paní Pavlu byla rodina vždy na prvním místě, nejvýznamnějším bodem života. Bez jakéhokoliv vlastního přičinění se dostala do situace, kdy média začala celou záležitost podávat jako boj mezi dvěma ženami. To je ovšem holý nesmysl! Každý soudný člověk chápe, že na jedné straně barikády je svobodná bezdětná žena, které navíc pravděpodobně zatikaly biologické hodiny, na druhé straně je rodina, která už funfuje dvacet sedm let! Pokud tedy rozum zavelí a pud sebezáchovy zafunguje, rozhodne se pan Topolánek pro svou rodinu. Smutné je, že případů, kdy muž kolem padesátky odloží po čtvrt století společného života svou manželku, svou rodinu a odejde k výrazně mladší ženě za hlasem svého srdce, či spíše hormonů, v poslední době rapidně přibývá. Ještě smutnější je konstatování, že veřejné mínění takovému frajerovi fandí!

Zdroj: Šťastný JIM - VLADIMÍRA ŠTĚPÁNKOVÁ