Pavla Topolánková
»

Jsem na manžela hrdá, stejně jako děti

vytisknout článek

Manželka nového premiéra se poprvé vyjádřila ke své kandidatuře do Senátu za stranu Politika 21.

Pavla Topolánková, manželka šéfa ODS a po včerejšku novopečeného premiéra Mirka Topolánka, se včera vůbec poprvé vyjádřila ke své kandidatuře do Senátu za stranu Politika 21 vedenou europoslankyní Janou Bobošíkovou.
"Doufám, že svým mandátem naruším zažité společenské klišé, kdy se od ženy politika nečeká aktivní vstup do politického života. Jako manželka politika mám omezené možnosti, avšak spojení manželka politika - aktivní politička považuji za optimální pro plnění mého programu," napsala v prohlášení, které médiím zaslala kancelář Bobošíkové. Na otázku, zda blahopřála manželovi k jmenování premiérem Právu řekla: "Ano, blahopřála a řekla jsem mu, že jsem na něho hrdá nejen já, ale i naše děti a moji rodiče".
Topolánková byla tento týden ve Skotsku. Jak řekla Právu, právě si vyhodnocuje ohlasy na kandidaturu. Do Senátu se chce dostat v obvodě Ostrava-město. Podle svých slov zůstane v Praze, kde má v současnosti bydliště, a do Ostravy kvůli kampani bude dojíždět k rodičům.
Topolánková v prohlášení napsala, že v ní rozhodnutí jít do politiky zrálo několik let, a proto nelze hovořit o momentálním či emotivním rozhodnutí.

S programem Politiky 21 souzní

"Vzhledem k tomu, že jsem ze strany ODS nabídku nedostala, rozhodla jsem se kandidovat na platformě Politiky 21. Programové teze ,21` jsou zcela v souladu s mým pravicovým smýšlením, navíc budu kandidovat za ,svůj` volební obvod Ostravaměsto, kde se vždy budu cítit doma. Ocenila jsem i to, že nebudu vázána stranickou disciplínou. Nikdy jsem nebyla členkou žádné politické strany," napsala Topolánková.
Její manžel se již dříve nechal slyšet, že bude podporovat protikandidáta své ženy, současného senátora Milana Balabána (ODS).
Topolánková chce využít zkušeností nejen z politického života. "Znám bolestivá místa regionu. Hodlám bojovat za to, aby i ostravský region byl krajem, kde mohu mít práci, kde moje děti dostanou kvalitní vzdělání a kde mohu aktivně stárnout. Mou prioritou je udržet mladé lidi v České republice, využít jejich schopností a zajistit jim k tomu vhodné podmínky," uvedla Topolánková. Její manžel včera pro Rádio Impuls uvedl, že nebude podávat žaloby na bulvární tisk kvůli článkům o jeho údajném milostném poměru s poslankyní ODS Lucií Talmanovou, který byl uváděn i v souvislosti s rozhodnutím jeho ženy jít do politiky za konkurenční stranu.
"Zásadně se s médii nesoudím a ty nepravdy nebo polopravdy nebo i lži, které tam jsou, neřeším, protože to bych opravdu nedělal nic jiného a nemohl se soustředit na ty věci, které pokládám za důležité," řekl Topolánek. K tématu nevěry poznamenal, že stejně jako všichni muži bude respektovat doporučení odborníka na manželské soužití Miroslava Plzáka, který pro tyto případy doporučoval: "zatloukat, zatloukat, zatloukat".
Změny doznaly také Topolánkovy osobní internetové stránky. Ještě tento týden se hned na úvodní straně objevovala fotografie jeho manželky s odkazem na další podrobnosti, kde se internetový čtenář mohl dovědět i o její kandidatuře do Senátu. Od včerejška se již na titulní stránce Topolánková neobjevuje, zpráva o kandidatuře zmizela a zůstaly jen starší příspěvky.

Kříženecký: výhrady ODS mě nevzrušují

Podle informací Práva části občanských demokratů vadí fakt, že Topolánková kandiduje do Senátu po boku bývalého vojenského prokurátora a kandidáta KSČM na prezidenta, v současnosti advokáta Miroslava Kříženeckého.
Ten se o senátorský post bude ucházet za stranu Politika 21 v Českých Budějovicích.
Kříženecký na dotaz Práva reagoval: "Jestli to vzrušuje ODS, mě ne." K důvodům své kandidatury za stranu Bobošíkové poznamenal: "Byl jsem osloven. Máme podobné záměry. Tihleti kapříci v Senátu se zrušit nechtějí. Myslíme si, že je to instituce zbytečná, takže je dobré, když tam budou lidi ochotní Senát zrušit."
Právě zrušení horní parlamentní komory je jedním z programových bodů Politiky 21.
Kříženecký nemá problém s tím, že Bobošíková i Topolánková se hlásí k pravici: "Mně je úplně jedno, jestli je někdo z pravice, nebo levice, pokud je to slušný člověk."

Zdroj: Právo - Dana Braunová, Lukáš Bek