Pavla Topolánková
»

V Ostravě se političkám daří

vytisknout článek

Pavla Topolánková musí přesvědčit nejlidnatější městský obvod.

Má manželka nastupujícího premiéra vůbec nějakou šanci uspět ve volbách do Senátu? Proti sobě bude mít Pavla Topolánková šest soupeřů, kandiduje ale ve městě, kde právě ženy dostávají velký podíl hlasů.
Voliči v Ostravě totiž kandidátkám mimořádně přejí. Ve všech třech senátních obvodech, do kterých je město rozděleno, hrály ženy v posledních šesti letech ve volbách velmi významné role.
Už v roce 2000 porazil těsně ve druhém kole současný senátor Milan Balabán (ODS) komunistickou lékařku Růženu Šarišskou. O dva roky později rovněž těsně ve druhém kole zvítězil nestraník na kandidátce ODS Václav Roubíček nad sociální demokratkou Hanou Zelenkovou a v roce 2004 se ve třetím ze senátních obvodů probojovaly do druhého kola už pouze ženy. Lékařka Hana Heráková z ODS a nezávislá starostka Liana Janáčková. Janáčková tehdy před senátními volbami z ODS vystoupila krátce poté, co právě s Herákovou prohrála vnitrostranické volby o možnost kandidovat do Senátu. Přitom patřila k nejznámějším tvářím ODS na Ostravsku.
Straničku Herákovou nezávislá Janáčková, která se ovšem netají svojí přízní k ODS, ve druhém kole porazila. To mimo jiné dokazuje, že do druhého kola se mohou v Ostravě probojovat i dva pravicově orientovaní kandidáti.

Má Topolánková šanci uspět?

Názory se různí Topolánková se střetne se současným senátorem za ODS Milanem Balabánem, starostou obvodu OstravaJih Otakarem Veřovským (ČSSD), Karlem Gavendou (KSČM), lidovcem Janem Půčkem, Karlem Szopem ze Strany zelených a někdejší sociální demokratkou Janou Volfovou, kandidující za Nezávislé demokraty Vladimíra Železného.
"Mám Pavlu Topolánkovou ráda, moc si jí vážím, ale proti Milanu Balabánovi z ODS nemá šanci," myslí si nezávislá ostravská senátorka a starostka Mariánských Hor a Hulvák Liana Janáčková. Kandidaturu premiérovy manželky Janáčková označuje za neuvážený krok. "Já bych takto veřejně domácí spory neřešila. Sice bych takovou ženu, jakou je Pavla Topolánková, v Senátu moc ráda viděla, ale poněkud za jiných okolností," dodává.
Druhý z ostravských senátorů Václav Roubíček, nestraník kandidující za ODS, se domnívá, že kandidatura Topolánkové jen rozdělí pravicové hlasy, a senátorem se tak snadněji může stát současný levicový starosta obvodu, sociální demokrat Otakar Veřovský. Ani Roubíček tak nedává Topolánkové příliš šancí.
Sociálnědemokratický starosta Veřovský, kterému podle Roubíčka i mnohých komentátorů stouply šance na úspěch, je ve svých prohlášeních opatrný. "Nepodceňuji žádného kandidáta," odpověděl Veřovský na dotaz LN, zda rozhodnutí Pavly Topolánkové snižuje šance pravicovým kandidátům a nahrává tak ČSSD. "Paní Topolánková má právo kandidovat jako všichni ostatní a jestli je ta její záležitost rodinná , to je čistě její věc," prohlásil o nečekané protikandidátce starosta Veřovský.
Senátní volební obvod, ve kterém bude Topolánková kandidovat, tvoří především nejlidnatější městský obvod Ostrava-Jih s více než sto tisíci obyvateli. Obvod je v podstatě jedním velkým panelovým sídlištěm. Ulice tam dodnes nesou názvy jako Svazácká či jsou pojmenovány po někdejších ostravských komunistických funkcionářích. Nikdo po listopadu 1989 neměl sílu tento stav změnit. Na druhé straně je v obvodu i ulice Jaromíra Šavrdy, chartisty, který zemřel na následky věznění v roce 1988.
Ač odborníci obvod označují za jasně levicový, volební výsledky tak jednoznačně nehovoří. V letošních červnových parlamentních volbách tam sice ČSSD získala dvaačtyřicet procent hlasů, ODS devětadvacet - naopak komunální volby ale před necelými čtyřmi lety vyhrála ODS s třiceti procenty hlasů. V zastupitelstvu však vítězná ODS stejně skončila v lavicích pro opozici. V obvodě nakonec zavládla silnější koalice ČSSD, komunistů a lidovců.

Zdroj: Lidové noviny - Jan Král