Pavla Topolánková
»

Paroubková & Topolánková

vytisknout článek

"To já jsem měla o politiku zájem vždycky. Už několik let jsem se do ní chtěla aktivně zapojit. Sice to napoprvé nevyšlo, ale pokud budu mít příležitost, tak budu kandidovat znovu..."
Jak se poprvé potkaly

Jejich manželé jsou nesmiřitelní - střídavě na sebe posílají kriminalisty nebo psychiatry, ony si tím však náladu nekazily. První setkání Pavly Topolánkové se Zuzanou Paroubkovou trvalo dvě a půl hodiny a skončilo úsměvy.

Zatímco šéfové ODS a ČSSD spolu vyjednávají téměř denně na oficiálních i tajných schůzkách o různých podobách vlády či předčasných volbách, jejich manželky se sice několikrát viděly na slavnostních či kulturních akcích, ale nikdy si nepopovídaly.
Až minulý týden v pátek večer, kdy přijaly pozvání MF DNES na společnou večeři do jedné z restaurací v centru Prahy.

Vypadalo to, jako by se domluvily. Pavla Topolánková přišla celá v bílém, Zuzana Paroubková měla na sobě černé šaty. První si objednala bílé víno, druhá pila vodu. První dorazila taxíkem o deset minut dřív, druhou přivezl šofér přesně v šest.
Společné téma však našly docela rychle. Nejšťastnější jsem, když mám doma všechny tři děti pohromadě. V dětském pokoji máme tři postele a ještě jedno rozkládací lůžko připravené pro půlroční vnučku. Dcery mám už odrostlé, jsou to moje nejlepší kamarádky, začíná debatu o rodině Pavla Topolánková a její společnice pokyvuje souhlasně hlavou.
Máme dvaadvacetiletého syna, nedávno se odstěhoval ke slečně, ale každý den mi volá a třikrát do týdne přijde na návštěvu. Je moc milý, občas mi přinese kytku. Povídáme si o všem. Nemá přede mnou žádné tajnosti, reaguje Paroubková a zapálí si cigaretu.
Proč se nechtěly nastěhovat do Kramářovy vily Obě zažily na krátkou dobu roli druhé dámy: Jiří Paroubek byl premiérem rok a čtvrt, Mirek Topolánek dokonce jen 38 dnů. Ani jedna z rodin nevyužila možnost přestěhovat se do Kramářovy vily, luxusního sídla pro šéfa české vlády.
Topolánkova rodina zůstala v 3+1 na Hradčanech - v Kramářově vile jim chyběl hlavně dětský pokoj. Je vidět, že tam bydleli vždy manželé bezdětní nebo už s odrostlejšími dětmi. Muselo by se to přestavět. Ale stěhování určitě neplánujeme. Není vhodná doba, situace v politice je dost nejistá, praví Topolánková a pak mrkne na svou kolegyni. Rozpravu o politice tím však neodstartuje.
Kramářova vila je krásná, je z ní nádherný výhled na celou Prahu, ale neviděla jsem důvod, proč se tam stěhovat. Necítila bych se tam jako doma, říká Paroubková. S manželem raději zůstali v panelákovém bytě ve Stodůlkách - i kvůli jezevčíkovi Andymu. Kolem vily je sice plot, ale je v něm plno děr, mohl by se někam zaběhnout. Anebo víte, jak jsou tam ty tenisové kurty? Tak tam by mohl propadnout. On je hrozně zvědavý, je to vlastně ještě štěně.
Chápu, my máme taky pejska, ale náš bígl Savík už je stařeček, říká Topolánková. Bohužel nemám fotku. To je škoda, povzdychne si. Obě dámy se mají zrovna usmát na přání fotografa do objektivu.
Zuzana Paroubková pak poprvé odlehčí atmosféru svou poznámkou: Škoda, že jste si nevzali ještě kameru.

Topolánková: Myslela jsem, že uděláte jen pár fotek. To bude fotoseriál?

Paroubková: Toho se nemusíte bát, paní Topolánková. Dopadne to jako vždycky: Dají tam jednu dvě fotky a ještě vyberou takové ty méně hezké. (obě se rozesmějí)

Topolánková: A dostaneme taky nějaké otázky?

Paroubková: To snad radši ne. (žertovně) Povídejme si samy, takhle je to lepší. Už vidím ty dotazy, které přijdou.
Některá témata byla při večeři tabu, třeba komentování výroků manželů obou dam.
Paní Paroubková mi několik dnů dopředu volala a shodly jsme se, že v žádném případě nebudeme konfrontační, že si jen hezky popovídáme, prozradila ještě před večeří Topolánková.
Jejich manželé se před červnovými volbami takřka denně uráželi, po jedné z debat dokonce Mirek Topolánek odmítl podat svému politickému sokovi ruku. Ti dva by zjevně na společnou nepracovní večeři nezašli.
Ony to udělaly, i když doma se nadšené reakce od svých mužů nedočkaly. Pavla Topolánková na pozvání MF DNES kývla hned, Zuzana Paroubková si vzala chvíli na rozmyšlenou. Dvakrát se přesouval termín schůzky - kvůli chřipce Paroubkové a pak také kvůli účasti Topolánkové v senátních volbách. Napotřetí už to vyšlo. Manžel mi tu večeři nedoporučil, přiznává Topolánková.
Ani mě za to muž nechválil. Ale řekla jsem mu, že nevidím důvod, proč bychom se my dvě nemohly setkat. Vždyť jsme si přece nic neudělaly. A za své muže nemůžeme, uvažuje Paroubková.
Jak by dámy dopadly v reality show Výměna manželek? Moc by se toho pro ně nezměnilo - obě mají za muže vrcholného politika, jsou přibližně stejně staré, obě bydlí v obyčejném bytě...
Zuzana Paroubková nejprve na otázku zareaguje další otázkou: Děláte si srandu? Pak ale pokračuje úplně v jiném duchu a po její odpovědi Pavla Topolánková vyprskne smíchy. A napije se vína.

Paroubková: Já bych to klidně zkusila, mně by pan Topolánek nevadil. To víte, že bych mu uvařila. I ty ponožky bych mu vyprala. Určitě není moc doma, stejně jako můj muž. Ono by to nějak dopadlo, nebála bych se toho.

Topolánová: Myslíte? (směje se) Mého manžela neznáte... A co naši psi?

Paroubková: Tak to ne! Pejsek jde se mnou! Všude ho vozím s sebou, i teď na mě čeká před restaurací v autě.

Topolánková: Máte pravdu! Výměna manželů budiž. Ale výměna pejsků, to nikdy!

Vypadá to, že si docela rozumějí. Četly v dětství stejné knihy (třeba Věčnou Ambru), líbí se jim stejná divadelní představení, mají rády starší české filmy.
Můj nejoblíbenější je Markéta Lazarová, je z něj cítit ta syrovost středověku. A Magda Vášáryová je tam kouzelná, říká nadšeně Topolánková.
Nechápu, proč takové filmy nepromítají v televizi častěji. Nebo třeba ty s Delonem či Mastroiannim? Proč místo toho dávají pořád nějaké reality show a předhánějí se v tom, kdo vymyslí větší šílenost? přidává se Paroubková.
Taky tomu nerozumím. Já se nekoukám ani na SuperStar, přijde mi to jako ztráta času. Radši si povídám se svými dětmi, čtu si nebo píšu něco na počítači. Nebo zajdu do nějaké normální hospody, kde nejsme samy jako tady. Mám ráda ruch a šum, piju pivo a vedu ty pravé hospodské řeči, nejraději o politice, dodává Topolánková.
A tady se trochu rozcházejí: Paroubková raději pozve své přátele k sobě domů. Něco dobrého uvařím, povídáme si a hrajeme karty, popisuje svůj ideální večer. O politice při něm většinou nepadne ani slovo.
Teď proti sobě vlastně sedí politička Topolánková, která před několika dny neúspěšně kandidovala v Ostravě do Senátu, s devíti procenty hlasů skončila na čtvrtém místě a nepostoupila do druhého kola. A Paroubková, která o sobě tvrdí, že do politiky by ji nikdo nedostal.
Přitom je v tom malý paradox: zatímco první je nestranička, kandidovala za stranu Politika 21 jako nezávislá, druhá je členkou ČSSD. Manžel mě o to kdysi požádal, tak jsem tam vstoupila. Tím to pro mě končí, i ty příspěvky musí muž platit za mě. Ví, že politika mě moc nezajímá a respektuje to, vysvětluje Paroubková.
To já jsem měla o politiku zájem vždycky. Už několik let jsem se do ní chtěla aktivně zapojit. Sice to napoprvé nevyšlo, ale pokud budu mít příležitost, tak budu kandidovat znovu, říká Topolánková.
Co si myslí o nevěře?
Nad předkrmem - Paroubková si objednala uzeného lososa a Topolánková carpaccio -se strhne debata o českém školství. A obě dámy mají opět hodně podobné názory. Jako bývalé učitelky se shodnou, že potřebuje výraznou reformu.

Topolánková: Studenti by měli být méně zatěžováni memorováním, fakta najdou v encyklopediích. Měla by se u nich rozvíjet kreativita, měli by si vytvářet vlastní názor.

Paroubková: Souhlasím. A je potřeba udělat jiné hodnocení. Stupnice známek jedna až pět je naprosto nedostatečná. Když jsem studovala v Tunisu, měli jsme známky od jedné do desíti, to bylo mnohem objektivnější. Ještě lepší by možná bylo slovní hodnocení.

Topolánková: A státní maturita místo přijímacích pohovorů. Vysoké školy by měly být daleko otevřenější, student je pro ně jen číslo v evidenci. Pořád je tam velká selekce a spousta talentovaných se na školu kvůli tomu nedostane. Je nutné zvýšit kapacitu škol, přidat kantorům peníze, aby ti nejlepší neodcházeli jinam. Vždyť vzdělání je investice do budoucnosti. Proto jsem před čtyřmi lety založila občanské sdružení Becario, které podporuje mladé lidi při studiu. (poslední věty deklamuje jako na předvolebním mítinku)
Ostatně projevy před voliči už si Pavla Topolánková  vyzkoušela nejen před nedávnými senátními volbami, v nichž pro mnohé překvapivě kandidovala i proti straně svého muže. Při předchozích kampaních jej totiž dost často doprovázela na mítincích ODS, nechala se i s rodinou nafotit na obří billboardy.
To Zuzana Paroubková byla pokaždé raději v ústraní. Mítinků se neúčastnila, nesmála se z plakátů. Místo toho jsem objížděla dětské domovy a snažila se pomáhat. Nestojím o to, abych byla třikrát týdně v novinách. Charitě se chci věnovat i po skončení manželovy politické kariéry, tvrdí Paroubková.

Zatímco ona se přiznala, že pod svým mužem by nikdy pracovat nechtěla (Je velmi přísný, říká o něm), Pavla Topolánková dělala svému muži sedm let asistentku.
Vytvořili jsme spolu bezproblémový tým, komentuje to ona a dodává: Myslím, že by to fungovalo i opačně.
Nebýt nedávné kandidatury Pavly Topolánkové do Senátu, dalo by se říct, že obě ženy stály v důležitých okamžicích vždy po boku svých manželů.

Po červnových volbách Paroubková přečetla rozechvělým hlasem prohlášení, kterým bojovala za očištění jména Jiřího Paroubka. O něm se těsně před volbami psalo, že by mohl být zapleten do organizovaného zločinu. Pavle Topolánkové je dokonce připisována velká zásluha na zvolení Mirka Topolánka do čela ODS. Tehdy vystoupila na sjezdu strany s emotivním projevem, který zakončila větou: Můj muž je vítězný typ, má vždy štěstí.
Prý by to udělala klidně znovu - i po aféře s manželovou nevěrou. Pomohla bych komukoli z rodiny, tedy i svému muži. Žijeme spolu téměř třicet let, to se nedá škrtnout.

Zuzana Paroubková kdysi prohlásila, že by manželovi odpustila i nevěru. A Pavla Topolánková? Nehodlám se o tom bavit, praví trochu rozmrzele a začne krájet jehněčí kotletu s brusinkami.
Ani pro ni není nevěra důvodem k rozvodu? To já kdybych manželovi přišla na nevěru, rozvedu se okamžitě druhý den, řekne rozpustile.
Je to další vtip večera? Dělám si samozřejmě legraci. Rozvod bych brala jako svou prohru. To je to snazší řešení, ale pro mě to poslední a hlavně konečné. Polovina manželství se u nás rozpadá, ale podle mě by nad tím měli lidi víc přemýšlet. Zrušit dětem rodinu je velký zásah... Ale v tomhle jsem hodně konzervativní, neberte mě moc vážně.
Pak se obě dámy ještě jednou shodnou - odmítnou kávu i sladkou tečku. Nemlsám, a navíc jsem už plná. Tak velké porce jsem nečekala, trochu jsem se najedla už doma, říká Pavla Topolánková a objednává si taxi.
Loučení pokračuje ještě na ulici - Zuzana Paroubková nám chce představit svého jezevčíka Andyho. V setmělé ulici je to atrakce nejen pro taxikáře. Ta scéna vypadá jako vystřižená z pořadu Marty Kubišové o zvířatech. Andy přivítá paničku i návštěvu, chvíli se otírá o tmavý a pak zase o světlý kostým a skončí u Zuzany Paroubkové v náručí.

Když pak Pavla Topolánková podává své kolegyni naposledy ruku, tak se jim do pozdravu připlete i Andyho tlapka.
Zatímco Topolánková by si setkání klidně zopakovala, Paroubková byla přece jen o trochu zdrženlivější.
Nebránila bych se tomu. Bylo to příjemné, řekla o den později Topolánková. Příště bychom si měly vzít s sebou rodinná alba.
Paní Topolánková  je příjemná žena, na druhou stranu moc nevidím důvod, proč se znovu scházet. Ale věřím, že až se zase na nějaké akci potkáme, tak nebudeme dělat, že se neznáme, prohlásila Paroubková.

Zdroj: Mladá fronta Dnes