Pavla Topolánková
»

Kampaň Topolánkové: o věrné děvuše

vytisknout článek

"Snad jsem prolomila určitá společenská klišé, že manželka musí být po boku svého manžela..."

Ostrava černá, děvucha věrná. Takové heslo si zvolila manželka premiéra Mirka Topolánka pro svou senátní kampaň v Ostravě. Tímto heslem vyzdobila i své webové stránky.

Při tvorbě stránek se Topolánková pravděpodobně nechala inspirovat prezidentem Václavem Klausem. Jednu z rubrik nazvala Lži z tisku. Tam zveřejňuje a opravuje údajně lživá tvrzení médií, včetně těch bulvárních. "Tichou domácnost jsem u nás nikdy nezažila," vyvrací Pavla Topolánková například tvrzení o panující tiché domácnosti v premiérově rodině.

V tomto směru je kandidátka strany Politika 21 zcela originální. Uvádět na pravou míru články z tisku žádného z jejích volebních rivalů nenapadlo. Možná je to tím, že o žádném jejím rivalovi nikdy tolik článků, jako právě o Topolánkové, ani nebylo napsáno.

"Snad jsem prolomila určitá společenská klišé, že manželka musí být po boku svého manžela," vysvětluje svoji nečekanou kandidaturu do Senátu v Ostravě Pavla Topolánková. Dodává, že kandidovat v senátních volbách chtěla nejprve za ODS, a tak šla s tímto přáním za předsedou Senátu Přemyslem Sobotkou a samozřejmě svým manželem coby předsedou této strany. "Pánové to však brali jako můj rozmar, a tak to dopadlo, jak to dopadlo," zdůvodňuje manželka premiéra svoji kandidaturu v barvách strany Politika 21 europoslankyně Jany Bobošíkové.

Topolánkové se nyní podařilo pozorovatele politiky na Ostravsku rozdělit na dva zásadně odporující si tábory. Jedni tvrdí, že Pavla Topolánková senátní volby určitě vyhraje. Druzí oponují: Topolánková? Vždyť nemá žádnou šanci!

O post senátorky v části Ostravy se premiérova manželka utká se svým někdejším spolupracovníkem z Hutního projektu a současným senátorem Milanem Balabánem (ODS). Jako další možný vítěz bývá často odhadován současný starosta obvodu Ostrava-Jih Otakar Veřovský (ČSSD). Černými koňmi vzadu, kteří mohou překvapit, jsou komunista Karel Gavenda, kandidátka Nezávislých demokratů Jana Volfová, Jan Půček (KDU-ČSL) či zelený Karel Szopa.

Ještě nikdy v minulosti nevěnovala celostátní média tolik pozornosti ostravskému kandidátovi do Senátu, jako právě teď Pavle Topolánkové. O tom si mohl její manžel a současný premiér Mirek Topolánek v dobách své kandidatury do Senátu v Ostravě nechat jenom zdát. Ovšem ani jemu se příliš nevěřilo, že by v roce 1996 dokázal v centru Ostravy senátní volby v dresu ODS vyhrát. Pamětníci vzpomínají, jak lidé z ČSSD pokládali své vítězství za stoprocentní. Cíl: důchodci a studenti Opak se stal pravdou. Topolánek za pomoci své ženy Pavly zvítězil a stejně tak si své vítězství o dva roky později i zopakoval.

O co častěji je vidět Topolánková v novinách, o to méně na reklamních plochách. Nevelké plakátky, kde je vyfotografována spolu s kandidátkou do Senátu za Politiku 21 Jaroslavou Kraftovou na Karvinsku, se prostě musí hledat. Neznamená to však, že by kampaň odbývala. Zúčastňuje se nejrůznějších dnů seniorů, navštěvuje domovy důchodců. Právě na seniory má svůj volební program hodně zaměřen. Kromě toho slibuje Topolánková ve svém programu podporu i studentům. Hovoří o podpoře školství, mimo jiné o zřízení lékařské fakulty, o které se v Ostravě zatím bez efektu mluví už spoustu let.

Slavící lidé na Dni horníků mohli Pavlu Topolánkovou potkat v Havířově na jednom pódiu s komunistickou primátorkou Miladou Halíkovou, oděnou stylově do hornického kroje. Skandál se kandidátkám z Politiky 21 podařilo rozpoutat v Bohumíně. Tamní radnici vedenou sociálními demokraty rozhořčilo, že Topolánková spolu s Mirkou Čejkovou, Jaroslavou Kraftovou i Janou Bobošíkovou oznámily, že zahájí svoji volební kampaň na městské akci s názvem Bohumínský kotrmelec. Bohumínští školáci se v polovině září rozhodli vstoupit do Guinnessovy knihy rekordů rekordním počtem kotrmelců provedených na místním náměstí. Tamní radnice obvinila ženy z Politiky 21, že si neumí vymyslet vlastní kampaň, a tak parazitují na městem pořádané akci. Nakonec vše dopadlo smírem. Kandidátky předvedly několik kotrmelců a poté přijaly pozvání na místní radnici.


Zdroj: Lidové noviny