Pavla Topolánková
»

Nevěra přece není důvod k rozvodu

vytisknout článek

"...Samozřejmě se může člověk rozvést, když manžel je alkoholik, doma provozuje domácí násilí nebo jiný patologický jev, ale tohleto je situace, která sice nikoho nepotěší, to je pravda, ale nemyslím si, že to je důvodem k rozvodu."
PAVLA TOPOLÁNKOVÁ (51) se chce stát senátorkou, a to za stranu Jany Bobošíkové Politika 21. " Moje žena je teď pro mě politickým soupeřem," reagoval na to Mirek Topolánek. Téměř současně se v bulváru objevují informace o rodinné krizi a o " soupeřce" Topolánkové v osobě poslankyně Lucie Talmanové. " Pomsta byla sladká," potvrdil spekulace Topolánek.

 Jak se žije u Topolánků, jak se manželka premiéra připravuje na boj o Senát? A nelituje už svého rozhodnutí? Stále si myslíte, že jste si pro vstup do politiky vybrala tu správnou stranu?

Já jsem si tu stranu nevybrala, ona si vybrala mne. Jsem nezávislou kandidátkou a Jana Bobošíková mi poskytla pouze platformu, na níž kandiduji. Program této strany pro mě není závazný. Nejsem vázaná žádnou stranickou disciplínou.

U vás by se ale předpokládal spíše vstup do ODS a kandidatura za tuto stranu. Pokusila jste se o to vůbec?

Ano. Já jsem o tom mluvila s předsedou Senátu Přemyslem Sobotkou a pak jsem o tom mluvila s předsedou ODS. Tedy s manželem.

Co vám tito pánové řekli?

Oba mé rozhodnutí nevzali vážně. Spíše to považovali za nějaký rozmar.

Co vám na to konkrétně odpověděli?

Manžel mi řekl, že si myslí, že to není dobrý nápad, a pan Sobotka k tomu přistoupil pozitivněji, ale s tím, že měl pocit, že bych měla o svém vstupu do politiky uvažovat až později, nejdříve za dva roky. I on měl pocit, že mé místo je nadále po boku manžela - dělat mu prostě doprovod, což se od manželky politika čeká.

Takže až po tomto odmítnutí jste se rozhodla přijmout nabídku Jany Bobošíkové.

Jana Bobošíková mi zatelefonovala. Dala mi nabídku a já jsem řekla, že si to do druhého dne rozmyslím. Tak to bylo hodně narychlo. A dcery byly pro.

Vy jste to konzultovala se svými dcerami? A co s manželem? S tím také?

S manželem jsem to nekonzultovala. Proč to konzultovat s manželem, že ... Nebyl doma. Přišel ten večer pozdě, takže jsme se vůbec ke konzultaci nedostali.

Kdy se to vlastně dozvěděl?

Druhý den jsem odlétala na dovolenou s dcerami do Skotska, tak jsem mu poslala esemesku, kde jsem se mu to snažila ženským jinotajným způsobem naznačit.

To znamená jak?

To znamená, že on to mužským způsobem naprosto nepochopil, a proto byl tak překvapen.

A můžete mi říct, co jste mu napsala?

Ne, to ne.

Třeba: Mám pro tebe překvapení?

Něco v tom smyslu. Napsala jsem mu, že jsem udělala překvapivý krok, naprosto pozitivní, a že se o něm dozví z médií zhruba v úterý.

Nezeptal se vás na podrobnosti?

Ne. A ve Skotsku, kde jsme hodně cestovali, jsem se k tomu už nevracela. A ještě k tomu jsem tam neměla signál, takže mi nikdo nevolal a já nemohla nikomu volat.

Kdy jste o tom spolu poprvé mluvili?

V úterý, kdy mi - mám takový dojem - také poslal esemesku, že to bylo teda opravdu překvapení ...

Hodně spolu komunikujete pomocí SMS?

V podstatě ano. Jak telefonovat, když on má pořád nějaká jednání?

Psychologové také říkají, že se pomocí SMS snadněji sdělují nepříjemné zprávy.

Já si myslím, že pomocí SMS se dají sdělovat i dobré zprávy.

A co vám manžel pak řekl osobně?

V podstatě říkal, že snad vím, do čeho jdu. Že mě politicky podporovat samozřejmě nebude, ale že mě bude podporovat lidsky. Já s ním také některé kroky konzultuju.

V médiích ale řekl, že to od vás byla pomsta.

On to pak dementoval. Manžel řekl, že to bral s nadsázkou. Že byl v Křížovém výslechu, což je pořad, který předpokládá, že mluvíte trochu s nadsázkou.

Také byl možná vaším nečekaným rozhodnutím rozčilen.

Myslím, že na Primě už pak řekl, že jsem člověk politický - homo politicus - a že mé rozhodnutí v podstatě chápe. A že věděl, že mám takovéto úmysly.

Stále si myslíte, že vaše rozhodnutí bylo správné?  Po tom, co jste zažila tlak médií, útok na vaše soukromí ...

Ano, v každém případě.

A čekala jste, že to bude takové?

Nečekala. Ale zase na druhou stranu je dobře, když se média zajímají, to jim nemůžu v žádném případě zazlívat.

Hodně se psalo o vaší první tiskové konferenci, kde jste se před novináři ukryla na toaletě.

Ta tisková konference byla poměrně dlouhá a paní Bobošíková rozhodla, že vzhledem k délce, atmosféře, která tam byla, malé místnosti, kde bylo mnoho lidí, už nebudeme odpovídat na žádné další otázky. Jenomže přítomní novináři to nevzali v potaz a bohužel se především vrhli na mne a zasypali mě dotazy, jež s programem konference nijak nesouvisely. Ptali se mě na to, kdy se budu rozvádět, kdy se manžel bude rozvádět. Na věci, jaké jsem v žádném případě nemínila mezi dveřmi řešit najednou s 10 lidmi. Tak jsem využila příležitosti, jak jim vyklouznout - a tam jiná možnost prostě nebyla.

Jste s novináři ochotna hovořit o soukromých věcech?

Ano, jsem, ale v prostředí, které je nějakým způsobem k tomu nastaveno. Lépe řečeno s lidmi, s nimiž o tom hovořit chci, a naprosto nehodlám o tom mluvit s anonymními novináři. Proč bych to měla řešit s někým z bulváru! Mrzelo mě, že konference nebyla v tomto smyslu lépe strategicky připravena, že tam nebyla možnost nějakého důstojného odchodu nejen mého, ale i ostatních kandidátů včetně Jany Bobošíkové.

A já se vás mohu zeptat, jestli se rozvádíte?

Je zvláštní, že na jednu stranu všichni kritizují, že se 50 procent manželství rozvádí, ale přitom nám teď média podprahově začínají vsugerovávat, že bychom se vlastně měli začít rozvádět. To je ale přece v každém vztahu až ten poslední krok. A dělat něco takového jen kvůli nějaké večeři s poslankyní ... Že bychom se měli rozvádět kvůli něčemu, co je v podstatě nepatologické. Já už jsem to říkala několikrát. Samozřejmě se může člověk rozvést, když manžel je alkoholik, doma provozuje domácí násilí nebo jiný patologický jev, ale tohleto je situace, která sice nikoho nepotěší, to je pravda, ale nemyslím si, že to je důvodem k rozvodu.

Myslíte nevěru?

V podstatě jsou to věci, jaké by se neměly dostat na povrch, ale když už se dostanou ... Ať hodí kamenem, kdo je bez viny. Tím ale samozřejmě vůbec nechci naznačovat, že já jsem byla někdy v podobné situaci!

Domluvili jste se s manželem na nějakých podmínkách, jak se budete během této rodinné krize chovat?  Jak o tom budete například mluvit s médii?

Ne. Já myslím, že se oba chováme normálně. Média, hlavně bulvár, nás dostala do nějakých rozporů, ale já jsem nikdy nikde neřekla nic proti svému partnerovi a on také nikdy nic neřekl. Já mám naopak pocit, že pořád o sobě hovoříme pěkně, že naše partnerství funguje, že v podstatě naše rodina funguje, že se nic nezměnilo. Rodina je pro nás stále prioritou. Že bychom řešili tyto věci tak, že bychom si kladli nějaká ultimáta nebo podmínky, tak to určitě ne.

Váš vzájemný vztah to ale asi ovlivnilo.

Vztah je vždycky něčím takovým ovlivněn. Myslím si ale, že ne zásadním způsobem. Já se osobně domnívám, že to je otázka času a všechno zase ... Nevím, říkám si, že jsou daleko horší situace, se kterými jsem se setkala, že se stane něco vážného, někdo v rodině těžce onemocní, nebo dokonce zemře. Nechápu, jak ti lidé pak mohou žít, to já bych vůbec nedokázala. Ale tahle záležitost, myslím si, nemůže s normálně fungující rodinou nějak výrazně pohnout a je jen otázkou času, kdy se to urovná.

Co říkáte, že se vaši situaci v rodině snaží využít političtí protivníci vašeho manžela. Viděla jste billboardy s ironickým nápisem "Mirek Topolánek - věrný manžel"?

To jsem vůbec nepochopila. Nepochopila jsem jejich sdělení. Nezdají se mi ani vtipné.

Jak se vlastně díváte na možnosti vašeho manžela uspět se současnou vládou ODS?

Myslím, že do komunálních voleb se nebude nic zásadního dít. Myslím si, že bude v zájmu všech stran, aby se hlasování o důvěře řešilo až po 21. říjnu.

Nechá se váš manžel přemluvit, aby souhlasil s velkou koalicí?

To předbíháme. Ještě pořád může dostat tato vláda důvěru. Já vím, že to je malá pravděpodobnost, ale může se objevit nějaký přeběhlík nebo někdo, kdo nedoběhne. Kdo ví.

Pokud ale nikoho takového ODS nenajde, bude váš manžel stát za svým slovem a odmítne velkou koalici?

Já doufám, že ano, protože by jinak úplně ztratil tvář. Pokud celou volební kampaň postavil na tom, že tvrdil, že to neudělá, dával dokonce najevo až fyzickou animozitu vůči panu Paroubkovi, tak by tím krokem teď všechno popřel. Situace je velmi složitá a myslím, že tím nejčistším řešením by byly předčasné volby. I kdyby ta vláda totiž důvěru dostala a jeden hlas se našel, tak každé další hlasování by bylo opět hlasováním o důvěře. Vůbec si nedovedu představit, jak by taková vláda mohla vládnout.

A co vy? Jak bude vypadat vaše volební kampaň do Senátu.

Vytvořila jsem si svůj tým. Je to tým tvořenýmými přáteli, respektive přítelkyněmi. Část týmu je tady v Praze, část v Ostravě.

To jsou tedy dobrovolníci?

Ano. V rámci dobrých přátelských vztahů pro mě pracují bez nároku na jakoukoliv odměnu, a já navíc nehodlám dělat kampaň, jež by byla nějak finančně náročná.

Vy nebudete využívat ve své volební kampani do Senátu třeba billboardy, jak to dělají ostatní?

Budu se snažit spíše o osobní kampaň, osobní styk s voliči, takže prozatím billboardy neplánuji. Navíc všechny plochy už ostatní politické strany někdy před půl rokem skoupily.

Jak budete tedy občany oslovovat?

V Ostravě jsem se spojila s inženýrkou Kraftovou, jež také kandiduje do Senátu, a to za sousední okrsek 74 - Karviná. Je to takové zajímavé spojení. Vytvořily jsme ženský tandem v převážně mužské lokalitě, protože tady ještě jsou a v minulosti byly hlavně uhelné doly. Prozatím jsme investovali jen do výroby letáčků, které rozdáváme, pak hodláme ještě nechat vytisknout nějaké plakáty. A to je všechno.

Všechno?

Strategii skutečně vidím tak, že se snažíme společně chodit tam, kde je více lidí, a snažíme se je oslovit. Je to i takové bezpečnější, když chodíme dvě ženy, zvláště po té mé zkušenosti s tiskovkou. Žena se někdy může cítit v davu ztracená.

Možná byste si mohly najmout služby nějakého bodyguarda - po vzoru Whitney Houstonové ...

Tak to nám ještě nebylo nabídnuto. Prostě se snažíme vyhledávat místa, kde dochází k přirozenému nahromadění lidí. Samozřejmě dopředu se ohlásíme a zjistíme, jestli tam můžeme vstoupit.

Při akci "bohumínský kotrmelec" vás ale místní starosta za vaši účast na tomto happeningu dost kritizoval.

 
Já jsem rodačka z Bohumína. Vůbec jsem netušila, že by moje účast mohla být problém, a když jsem tam přijížděla, tak jsem ani netušila, že došlo k nějakému pozdvižení. Já dokonce pana starostu Víchu dobře znám, protože je starostou Bohumína už dlouho. Myslím si, že důvodem odmítavé reakce byl asi fakt, že on je z ČSSD a kandiduje do Senátu stejně jako paní Kraftová za obvod 74. Ale potom, co jsem udělala pár kotrmelců, tak nás obě pan starosta pozval k sobě na radnici a naše setkání nakonec proběhlo velmi přátelsky.

 A vy jste tam dělala opravdu kotrmelec?

Já jsem tam udělala šest kotrmelců.

Vy pro tu politiku uděláte opravdu hodně. Hodně štěstí.


Zdroj: Milan Šíma - Reflex