Pavla Topolánková
»

Topolánková: Manžel nám chladnokrevně lhal

vytisknout článek

Mirek Topolánek teď prožívá nejdramatičtější období své politické kariéry. Bojuje o všechno - a právě v takových momentech byla jeho žena zvyklá krýt mu záda. Jenže už pár měsíců je u Topolánků všechno vzhůru nohama. V kanceláři Pavly Topolánkové měla být původně řeč o její kampani do Senátu. Nakonec se hovor stejně stočil k nevěře jejího muže. Tak ostrá slova na Topolánkovu adresu od ní ještě nikdy nezazněla. Co jí na aféře jejího manžela s Lucií Talmanovou vadilo vůbec nejvíc? "V podstatě to, že nám všem manžel systematicky, řekla bych přímo cíleně, konstruktivně, chladnokrevně tak dlouhou dobu lhal," říká Topolánková a klade přitom důraz na každé slovo. "To je věc, která mi už nikdy nepřestane vadit." Krátce před hlasováním o důvěře vládě ještě nevěděla, jestli se půjde do Sněmovny podívat. "Je to možné, ale jen v případě, že nebudu muset pracovat na své kampani," řekla. Nakonec se její útlá silueta na sněmovní galerii přece jen objevila. Co říkala na manželův neúspěch? "Sledovala jsem to se zájmem." Teď stojí Topolánková na vlastních nohou. Doma řeší rodinné problémy a v Ostravě kandiduje za stranu Jany Bobošíkové, která se nikdy netajila svým odporem k občanským demokratům. "Je to krásná, dominantní dáma," říká o ženě, kterou nemohou zvláště europoslanci za ODS vůbec vystát. Topolánková se v poslední době obklopila ženami. Dokonce i její kampaň financuje žena - podnikatelka z Ostravy Jaroslava Kraftová, která také kandiduje za Politiku 21. To ona oslovila manželku premiéra, aby kampaň vedly spolu. Topolánková dodá slavnou tvář a Kraftová pokryje náklady - nakonec kolem sto padesáti tisíc korun.

Manžel mi chladnokrevně lhal Pavla Topolánková, žena premiéra a šéfa ODS, otevřeně hovoří o manželově nevěře a o svých politických ambicích. Dlouho to vypadalo, že Pavla Topolánková patří k těm "politickým manželkám", které o mužově nevěře dobře vědí, ale kryjí ho, protože jim záleží na jeho kariéře. Jenže tak to nebylo. O blízkém vztahu předsedy občanských demokratů s Lucií Talmanovou se mezi politiky šuškalo přinejmenším rok. Pavla Topolánková byla, jak tvrdí, tou poslední, kdo se o něm dozvěděl - z médií. Volební plakáty šťastné rodiny předsedy ODS, které visely po celé zemi, tedy nevznikly po "rozumné dohodě" zralého páru, Topolánková na nich pózovala, protože žila v iluzi šťastného manželství. "Muž celou kampaň postavil na rodině, celou jsem ji absolvovala s ním, aniž bych cokoliv věděla, a on neměl tolik odvahy, aby mi to řekl," líčí dnes Topolánková, v čem ji manžel zklamal.

Tajemná SMS

A zachovala by se jinak, kdyby to věděla? "Samozřejmě. V takovém případě bych se stáhla a zcela jistě bych nevyprávěla každému novináři o tom, jak je manžel dokonalý, jak mu věřím a jak mě nikdy nezklamal," říká vzrušeně. "Opravdu nelžu, lež mi vadí a vždycky jsem vedla děti k tomu, že lhát se nemá." Mirku Topolánkovi zbývalo letos v srpnu do jmenování premiérem pár dní, když dostal od své ženy tajuplnou esemesku. "Udělala jsem pozitivní krok. Snad ho s odstupem času také oceníš. Více podrobností se dozvíš z médií," psalo se v ní. Topolánek však zprávu nepochopil, takže když si ve čtvrtek 17. srpna v novinách přečetl, že jeho manželka kandiduje za stranu jeho politických nepřátel, byl překvapený stejně jako všichni občanští demokraté. "Upozorňovala jsem paní Topolánkovou, že to bude mít velký dopad," vzpomíná si Bobošíková. "Řekla jsem, že si to uvědomuji. Pravda je ale taková, že mi v té době vůbec nedošlo, jaké následky to bude mít," reaguje dnes Topolánková. Netušila, že ji za to poradce jejího muže Marek Dalík bude chtít vyhodit z práce a že vzbudí pohoršení v ODS. "Myslím, že je to přinejmenším kuriózní," říká o kandidatuře Topolánkové europoslanec Jan Zahradil, který zná Bobošíkovou z Evropského parlamentu a považuje ji za jednu z úhlavních nepřátel ODS. Jenže rána přišla i z druhé strany. Když Topolánková kývla na politickou nabídku, zjistila, že na kandidátce Politiky 21 přibyl ještě jeden uchazeč o senátorské křeslo - bývalý prezidentský kandidát za KSČM Miroslav Kříženecký. "Když mi to paní Bobošíková nabízela, ještě tam nebyl," krčí Topolánková rameny. Bobošíková však tvrdí, že byla jen její věc, koho osloví. "Já jsem ostatní kandidáty samozřejmě neseznamovala se svými nápady," říká. Pavla Topolánková má za sebou první dva měsíce volební kampaně. Teď jde do finiše - až do voleb stráví většinu času v Ostravě. S Jaroslavou Kraftovou bude chodit ulicemi Ostravy a vysvětlovat svůj program. To Pavla Topolánková dokáže někdy až s urputností učitelky. Ve své kanceláři vypočítává, co všechno by chtěla v Ostravě změnit: vybudovat víceúčelový dům pro důchodce nebo třeba otevřít na místní univerzitě medicínu. "Vidíte," povzdechne si po chvíli. "Vždycky novinářům dlouze a únavně vykládám o svém programu, ale nakonec stejně napíšou jen o takzvané manželské krizi."

Hillary a Lewinská

 A souvisí její kandidatura do Senátu s Talmanovou, nebo ne? "Víte, kdy se Hillary Clintonová poprvé rozhodla kandidovat do Kongresu?" usmívá se nad svou metaforou. "Po tom, co se dozvěděla o Clintonově aféře s Lewinskou." Jenže mezi českou a americkou Hillary je přinejmenším jeden rozdíl. Zatímco američtí demokraté poskytli Hillary prostor, aby se mohla od prezidentových záletů odreagovat, Topolánkové občanští demokraté kandidaturu nenabídli. "Několikrát jsem manželovi říkala zcela konkrétně, že bych chtěla kandidovat. Naposledy letos v červnu," vzpomíná si Topolánková. Ale ODS ji odmítla. "Řekli mi, ať netříštíme síly. Měla jsem budovat manželovu kariéru, ne svoji." Hillary Clintonové se nakonec podařilo udržet manžela i vyhrát křeslo v Kongresu. "Nikdy ale Clintonovi neodpustila," říká Topolánková, která má její paměti v malíčku. "Ani mě nepřestane nikdy vadit, co manžel udělal."


Zdroj:  Zuzana Janečková  -  Mladá fronta Dnes