Pavla Topolánková
»

Press klub Frekvence 1

vytisknout článek

Rozhovor pro Press klub  5.3.2007
 

Moderátor (Jan Tuna):

Krásný pondělní dobrý večer. Jak víte, zatím stále ještě oficiálně druhá dáma republiky je tady s námi v Press klubu. Vysíláme živě, živě se budete moci už za chvíli ptát i vy. A Pavla Topolánková vám bude odpovídat. Dobrý večer, paní Topolánková.

Host (Pavla Topolánková):

Dobrý večer.

 Řekněte mi, váš manžel je v tuto chvíli v Bruselu. Nabídl vám, abyste letěla s ním?

  Nenabídl a myslím si, že by to ani neudělal, protože to je vysloveně pracovní návštěva.

 Platí stále doporučení Úřadu vlády, abyste manžela už nikam nedoprovázela?

  My jsme se domluvili, že doporučení Úřadu vlády je jedna věc a naše vlastní rozhodnutí je věc druhá a důležitější.

 A vaše vlastní rozhodnutí je jaké?

  Prozatím jsem neměla ani možnost, ani chuť, ani úmysl ho někam doprovázet.

 A můžete ho ještě někam doprovázet? Objevíte se spolu ještě na veřejnosti?

  Tak prozatím nebyla žádná taková příležitost a pokud by taková příležitost nastala a domluvili bychom se, že tam spolu půjdeme, no tak proč ne.

 Vy jste spolu byli naposledy v zámku, na zámku v Lánech na novoročním obědu?

  Ano.

 Očekáváte ještě nějakou další takovou podobnou situaci, kdy byste spolu byli? Protože zatím se váš manžel objevuje pouze s Lucií Talmanovou?

  No, nebyla to žádná oficiální příležitost. Protož jít s někým do kina nebo nevím ještě přesně, co to byla.

 Premiéra filmu, nějaký ples a tak dál.

  Prostě nějaký ples, no tak to jsou naprosto standardní záležitosti a pokud bude oficiální příležitost, pořád to říkáme do kola, no tak se nechám překvapit nebo se prostě rozhodnu.

 A vy sama byste s tím měla nebo neměla problém na tu oficiální příležitost s panem premiérem Topolánkem jít?

  Nevím, to bude záležet na situaci.

 Kdyby to přišlo třeba zítra, šla byste?

  Zítra? No zítra bych nešla, to už mám svůj program.

 Pozítří, někdy v dohledné době?

  Nevím, opravdu nevím. Rozhodla bych se naprosto ad hoc.

 Dokážete si tu situaci představit, že byste ho doprovázela na oficiální nějakou příležitost?

  No představit si dokážu leccos.

 Nebylo by vám to proti srsti?

  Proti srsti. Nevím, nevím, prostě to bych se rozhodla opravdu na místě, podle toho jaká by byla situace, tak proti srsti. Proč bych nedoprovázela muže, s kterým jsem prožila tolik let, kterým je mým bývalým spolužákem? No tak pokud bychom se tak domluvili, tak bych tam s ním samozřejmě šla. Já to nijak nedramatizuji.

 Kdy jste ho naposledy viděla? Kdy jste s ním naposledy mluvila?

  Naposledy jsem ho viděla teď před chvílí v novinách. Na fotografii.

 A osobně?

  A osobně jsme se setkali minulý týden v pondělí na valné hromadě sdružení Becario, jehož jsme oba zakládajícími členy.

 Co vám řekl?

  Už si nepamatuji. Naprosto běžné věci, řešili jsme pracovní věci, nebyli jsme tam sami.

 Co jste řekla vy jemu?

  Taky naprosto pracovní věci. Valná hromada není příležitost, není to samozřejmě místo k tomu, abychom si říkali cokoliv jiného než to, co se čeká, že si řekneme.

 Doma ve vašem pražském bytě jste se potkali někdy v poslední době?

  V pražském bytě, abych řekla pravdu, v poslední době? Co myslíte poslední dobou? Asi jsme se tam letos potkali.

 Vy jste před časem říkala, že váš manžel odešel, ale věci si tam nechal. Už si je odstěhoval nebo ještě stále má tam třeba zubní kartáček?

  Já bych především chtěla říci, že se o tom vůbec nechci bavit. Já si myslím, že je to věc, která je pro veřejnost nezajímavá, je to věc nás dvou a víceméně bych čekala otázky jiného typu. Prostě k tomuto jsem řekla již vše.

 Ne, ono jde o to, s kým vlastně premiér České republiky žije a kdo je v tuto chvíli druhá dáme republiky. Jestli jste to vy nebo paní Talmanová.

  To netuším. Nechám to na jiných, ať si to vyhodnotí.

 Jste ještě stále manželka premiéra České republiky nebo se už rozvádíte?

  Jsem stále manželkou a nerozvádíme se. Ale opravdu já nechci hovořit o těchto věcech. Já jsem nepřišla do tohoto pořadu, abych znovu prostě dokola a dokola řešila něco, co už považuji za minulost.

 Dobře, ale zeptám se, pochopil jsem to dobře, rozvodové řízení už započalo?

  Ne, nezapočalo. Nevím, proč všichni o tom hovoří. Prostě měli bychom se už co nejdříve rozvést evidentně.

 Já se jenom ptám, protože samozřejmě skutečně váš přece, váš manžel je předseda vlády, tedy veřejnost by asi měla vědět vlastně jak si žije?

  Tak se musíte zeptat jeho, pokud prostě vás to zajímá. Nevím, proč se na to ptají všichni neustále mne.

 Dobře, říká v Press klubu na Frekvenci 1 manželka českého premiéra Pavla Topolánková. Můžete jí esemeskovat své dotazy na číslo 9001210 anebo už za chvíli telefonovat na číslo 257 400 999. Pojďme k politice. Zneužívá váš manžel principy parlamentní demokracie k uspokojování svých osobních či skupinových zájmů?

  Já nechci pořád hovořit o manželovi. Politika a vy řeknete váš manžel.

 Já cituji z programu Politika 21, vaše předsedkyně paní Bobošíková takto charakterizovala české politické elity. A váš manžel je česká politická elita.

  Paní Bobošíková není moje předsedkyně, já nejsem členkou Politiky 21. Já jsem pouze nezávislou kandidátkou byla určitou dobu na platformě Politiky 21, takže jste mě překvapil, přečetl jste mi něco, co naprosto nehodlám komentovat.

 Vy jste v lednu oznámila, že chcete se ještě pokusit vstoupit do vysoké politiky nějakým způsobem a to možná přes Politiku 21.

  Já jsem to neoznámila. Já jsem to nevyloučila.

 Platí to ještě stále?

  Samozřejmě, že to platí. Proč bych měla vylučovat cokoliv? Cokoliv se může přihodit a čas běží, navíc jsem vůbec nikdy neřekla, že bych chtěla vstupovat do politiky přes Politiku 21. Naopak jsem neustále zdůrazňovala, že jsem nezávislá a že nezávislá hodlám zůstat.

 Naposledy jste ale vystoupila na tiskové konferenci právě této strany. V tuto chvíli tedy jste se od té strany odstřihla?

  Já jsem tam byla jako host.

 Platí ještě to, že nějakým způsobem byste třeba v příštích senátních volbách, které budou za dva roky, se pokusila přes tuto stranu kandidovat?

  Netuším co bude za dva roky. Opravdu nevím.

 V tuto chvíli vy jste žena v domácnosti nebo jste politička, jste pouze manželka premiéra?

  Já jsem nikdy nebyla ženou v domácnosti.

 Co děláte, čím se živíte?

  Já jsem, já jsem překvapená jak neustále se setkávám tady s tímto poznatkem, já jsem osoba samostatně výdělečně činná, už asi deset let, mám aktivity, některé aktivity dělám zadarmo, za některé aktivity jsem placená, takže pracuji pro sdružení Becario, sdružení, to je sdružení pro podporu vzdělanosti, píšu nebo vedu rubriku v měsíčníku Lobby, která pojednává o filantropii a momentálně se podílím na organizaci konference, která proběhne v Ostravě, konference má velice pěkné poslání, technické vzdělání, investice pro budoucnost, takže v podstatě se snažím nejen sama živit, ale především se zaměstnat, prostě dělám to, co jsem dělala vždycky.

 A pracujete ještě stále pro společnost Marka Dalíka?

  Ne, nepracuji.

 Kdy jste ukončila tu práci pro tuto společnost?

  V minulém roce.

 V minulém roce někdy na konci?

  Ano, ano, ano.

 Byl tím důvodem, byla tím důvodem i situace kolem vašeho manžela?

  Ne, v žádném případě. Já jsem byla zaměstnaná a zároveň jsem byla osoba samostatně výdělečně činná, takže jsem se rozhodla zůstat na volné noze.

 Jak hodnotíte současnou českou vládu?

  Současnou českou vládu je těžké hodnotit. Ona se v podstatě ještě žádným způsobem neprojevila, takže doufám, doufám do budoucnosti, že aspoň částečně se jí podaří naplnit to, co od ní očekáváme.

 Předseda komunistů Filip řekl, že vláda Mirka Topolánka přinesla do české politiky slabé vládnutí a politické křupanství.

  Ano, taky jsem to četla.

 A váš komentář k tomu?

  Nehodlám to komentovat. Je to typické samozřejmě pro představitele strany, Komunistické strany.

 Je dobře, že Česká republika má tuto vládu anebo by naopak měly být předčasné volby, jak jste se nechala slyšet před pár měsíci?

  Já jsem si myslela, že by byly lepší předčasné volby, ale jestliže se ta situace vyvinula tak, jak se vyvinula, tak si myslím, že už by tato vláda měla dovládnout tři roky, to je poměrně krátká doba a držím palce, věřím, že to dokáží.

 Vy jste také řekla, že se osobně domníváte, že tato vláda není stoprocentně obsazena. Koho jste měla na mysli, kdo vám z té vlády vadí?

  To určitě neřeknu, ale ano, jsou tam lidi, o kterých si myslím, že aspoň z mého pohledu, myslím si, že by tam být neměli. Ale není to nic osobního samozřejmě. Prostě možná je to jenom můj naivní osobní pohled, možná budu mile překvapena.

 Jsou to i členové ODS?

  Ne, nebudeme dělat žádné, žádné dedukce.

 Vy jste to říkala už ve zprávách, vicepremiér Čunek by po tom všem co se teď ukazuje, co vychází najevo, měl zůstat stále vicepremiérem?

  Tak je vyšetřován samozřejmě, ale pokud nebude vyšetřen, pokud jednoznačně nebude určena jeho vina, tak myslím si, že není na to, není na to v podstatě žádný, žádná moc, aby odstoupil, aby dál nepracoval. Je to jenom jeho rozhodnutí.

 Vy ještě v dobách, kdy jste s manželem spolu žili, byli jste normální manželé, jste mu radili v politice, dělali jste společnou kampaň, poradila byste mu v té době, aby vicepremiéra Čunka nějakým způsobem, neříkejme donutil, ale aby mu doporučil, aby třeba v zájmu uklidnění situace odešel a vzdal se své funkce?

  Ne. neradila bych mu to.

 Tedy byste mu radila, aby ho podpořil?

  Ne, neradila bych mu. Ne, ne, ne, podpořil, ani nepodpořil, samozřejmě ani prostě nenutil k žádnému kroku. To není, to není jeho, no není jeho záležitost, může mu samozřejmě doporučit cokoliv, ale to je tak všechno co může udělat.

 Říká v Press klubu na Frekvenci 1 stále ještě oficiální druhá dáma republiky Pavla Topolánková. SMS dotazy můžete posílat na číslo 9001210 anebo už za chvíli telefonovat na číslo 257 400 999. Paní Topolánková, řekněte mi, máme tady místopředsedkyni Sněmovny paní Talmanovou, myslíte si, že by se stala místopředsedkyní Sněmovny, kdyby nebyla přítelkyní vašeho muže?

  Nevím.

 Kdy vy osobně jste

  Nehodlám se k tomu vyjadřovat.

 myslíte si, že jí váš muž nějak pomohl k té funkci?

  Nemyslím si nic v tomto smyslu.

 Kdy vy osobně jste začala vnímat existenci paní Talmanové?

  Já paní Talmanovou, její existenci téměř nevnímám dodnes, takže prostě jí nějakým způsobem samozřejmě znám, ale jinak mě vůbec nezajímá.

 Pamatujete si, kdy vám o ní manžel poprvé řekl? Ona říká, že si ho vlastně dlouho nevšímala, protože to byl senátor a teprve poprvé ho zaregistrovala na kongresu ODS, kde byl zvolen a pak postupně zjišťovala, jaký to je muž. Kdy vy osobně jste se třeba s mužem o ní bavila? Řekl vám třeba, máme poslankyni Talmanovou, je schopná, neschopná?

  Ne, nebavili jsme se o tom spolu.

 Bylo to pro vás překvapení, když jste se dozvěděla, že právě Lucie Talmanová vám takto narušila vaše společné dlouholeté žití?

  No tak každý je něčím takovým samozřejmě překvapen.

 Dobře. Řekněte mi váš manžel, který je premiérem, znovu opakuji, jeho přítelkyně je místopředsedkyní Sněmovny, v tu chvíli už to není skutečně pouze soukromá věc, řekl vám, přiznal vám, že je otcem toho dítěte, které paní Talmanová očekává?

  Nebavili jsme se o tom.

 Jak vůbec proběhlo to oznámení?

  Nijak to neproběhlo. Prostě všechno jsem se dozvěděla z médií a opravdu se k tomu nehodlám vracet.

 Řekněte mi, přemýšlela jste o případném vašem nějakém podílu viny na odchodu vašeho muže, říkala jste si, tohle jsem možná mohla udělat nějak jinak? Máte takové myšlenky?

  Ne, nemám takové myšlenky. Já se nedívám do minulosti, já žiju přítomností a budoucností, takže mě překvapuje, že vy se k tomu pořád vracíte.

 Dobře, jaká je tedy vaše.

  Vždyť je to prostě za mnou. Já jsem spokojená, doufám, že manžel je taky šťastný a opravdu už nemám, co bych k tomu řekla.

 Jaká je vaše přítomnost tedy?

  No přítomnost jsem v podstatě popsala, to znamená pracovně jsem ji popsala, co se týká rodinného života, no tak jsem teď maminkou i tatínkem, Tomášovi se musím věnovat více, protože například jeho sportovní aktivity měl na starosti manžel, tak teď je mám na starost já, takže jsem s ním už uběhla asi 260 kilometrů na běžkách, protože chlapce je třeba unavit, samozřejmě, a jinak mám poměrně hodně povinností samozřejmě a nemám v podstatě čas se dívat zpět. Plánuji si výlet, výlet, no je to spíš expedice, s dcerou Janou se chystáme na cestu do Číny a cestu do Nepálu, do Tibetu, do Indie, je to taková dlouhodobě plánovaná cesta, takže v dubnu bychom ji měly realizovat, tak se připravujeme, čteme literaturu. Předpokládám, že Tomáše zabezpečí moji rodiče, nepředpokládám, že by ho zabezpečil manžel, protože je pracovně vytížen a dokonce se domnívám, že Tomáš uvítá spíš babička, uvítá spíš mé rodiče než tatínka a dokonce, no ano.

 Rozumím tomu dobře, že ten vztah je tam nějakým způsobem teď napjatý?

  Ne, není, to ne, naprosto není napjatý, Tomášek má tatínka velmi rád, ale prostě nemůže se mu věnovat patřičně, může se mu věnovat pouze omezeně, zatímco samozřejmě babička s dědečkem mu budou k dispozici 24 hodin denně. A dokonce se chystám si splnit svůj velký sen a to je vystoupit na Kilimandžáro, to je další akce, kterou plánuji na podzim, samozřejmě s přáteli, se kterými jsme dříve cestovali i spolu s manželem, to je pořád stejná skupina lidí, takže já jsem poměrně šťastná a do budoucnosti se dívám s optimismem, s nadějí, takže ty věci, které vy mne tady nutíte řešit, já už opravdu vůbec neřeším.

 Tedy vaše nabídka, že váš manžel se může ještě vrátit, už v tuto chvíli neplatí?

  Ale ano, platí. Samozřejmě. Proč by se nemohl vrátit? Naopak, já se těším, že se vrátí a bude štíhlý, nekuřák.

 Že se vám líbí ty aktivity, které teď dělá,

  Ano, ano, bude chtít jíst jenom zeleninu.

 A řekněte mi, řekněte mi, kdyby to chtěl vyřešit tak jak třeba exministr zdravotnictví Rath, který střídavě žije se svou manželkou a přítelkyní, byla byste pro nebo proti?

  Tak to se nestalo a ani se to nestane.

 Dobře, tak to je Pavla Topolánková v Press klubu na Frekvenci 1. Paní Topolánková, máte v tuto chvíli 30 vteřin na to, abyste řekla cokoli bez mého přerušení.

  Tak to je velmi těžké, protože já už jsem řekla úplně všechno, tak vzhledem k tomu, že přichází jaro, když jsem jela zde do vysílání, tak jsem si všimla, že keře jsou zelené, tráva je zelená, takže přeji všem, aby byli šťastní, aby byli spokojení, aby si jaro užili, aby byli zdraví a aby se stejně jako já dívali do budoucnosti s optimismem přesto všechno co je možná postihlo, co možná bylo smutné v jejich životě.

 Pavla Topolánková v Press klubu na Frekvenci 1 právě v tuto chvíli přišla ta pravá chvíle, abyste jí volali své telefonické dotazy na číslo 257 400 999. Press klub, Frekvence 1, dobrý večer. Kdo volá a jaký máte dotaz?

Dotaz posluchače:
Dobrý večer. Já jenom trpím otázkami pana moderátora, moderátora. To jsou tak netaktní otázky.

 Dobře a na co se chcete zeptat vy?

Dotaz posluchače:
Paní Topolánková, nechoďte už nikdy do tý televize, do toho rádia, to už je podruhý nebo potřetí, to je ukrutný, lituju.

 A na co se chcete zeptat, prosím? Tak tady nebyl dotaz, pouze komentář. Frekvence 1, Press klub, dobrý večer. Kdo volá a jaký máte dotaz?

Dotaz posluchače:
Dobrý večer. Mně je přes 80 let, ale něco tak blbého jak se ptáte vy a tejráte ženskou, která si prožila zajímavej život, to jsem ještě neslyšel.

 A chcete se

Dotaz posluchače:
Jak vás může to rádio zaměstnávat?

 Chcete se zeptat vy něco?

Dotaz posluchače:
Mějte se moc hezky. Na to mi odpovězte jak vás zaměstnává.

 Tak Frekvence 1, Press klub, dobrý večer. Kdo volá a jaký máte dotaz?

Dotaz posluchače:
Dobrý večer. Paní Topolánková, já se vám divím, takovými křupanovi já bych dal facku.

 Dobře. Tak Frekvence 1, Press klub, dobrý večer.

Dotaz posluchače:
Kynychová, dobrý den. Já bych chtěla paní Topolánkovou, nemám na ní žádnou otázku, ale chtěla bych jí pozdravit a držím jí palce ať jí všechno vychází a ať se má hezky. Děkuji vám.

  Děkuji.

Dotaz posluchače:
Na shledanou.

 SMS dotaz. Paní Topolánková, o čem chcete hovořit? Jste bohužel zajímavá jen tím, že váš manžel je premiér. Dotaz tady posluchače. O čem chcete hovořit?

  A co by chtěl slyšet?

 Je to SMS dotaz, takž nevím. Máte nějaké téma, které byste chtěla otevřít?

  No tak zajímavá jsem jenom tím, že můj manžel je premiér. No děkuji vám.

 To je dotaz posluchače.

  Já jsem, mým velkým koníčkem je cestování, což se podařilo poměrně slušně utajit médiím, protože jsem neustále byla tázána na to, co vařím manželovi a například jsem vystoupila do výšky 4500 metrů v Peru. Byla jsem v Laponsku za severním pólem. Takže možná to někomu nepřipadá zajímavé, ale mně to zajímavé připadá a v tom hodlám pokračovat.

 Další SMS dotaz. Díky za tento pořad. Chci se zeptat paní Topolánkové, jestli by chtěla být prezidentkou a jestli je pro přímou volbu prezidenta.

  Prezidentkou, teď bych mohla říct proč ne? Ne, neuvažovala jsem nad tím a přímá volba prezidenta, já osobně bych se jí nebránila, jak samozřejmě byla bych voličem, myslím si ale, že je to už otázka, která je pasé, protože se už přímá volba zjevně nestihne.

 A vy sama jste nazývaná ostravskou Hillary. Neuvažujete o tom, že někdy třeba za několik let byste se o to pokusila?

  Ne, neuvažuju.

 Frekvence 1, Press klub. Dobrý večer. Kdo volá a jaký máte dotaz? Tak nám to vypadlo, Frekvence 1, dobrý večer. Můžete se ptát.

Dotaz posluchače:
Slyšíme se?

 Ano, slyšíme se, ptejte se, prosím.

Dotaz posluchače:
Dobrý večer, mně je padesát let a jak vás poslouchám, pane, vy byste se měl od tý dámy hodně moc učit, vy jste skutečně hodnej Lojza.

 Dobře, Frekvence 1, Press klub, dobrý večer. Kdo volá a jaký máte dotaz?

Dotaz posluchače:
No, dobrý večer. Tady posluchač ze západních Čech. Momentík, já si jenom ztlumím rádio, aby to nemělo vazbu. Já bych chtěl paní Topolánkovou pozdravit srdečně a řeknu takovou věc jednu, na sebe prásknu, já jsem před časem poslouchal na Frekvenci 1 otázku pro posluchače, koho by posluchači raději pozvali do hospůdky na oběd, jo, jestli pana Topolánka nebo pana Paroubka. A já jsem tam poslal odpověď esemeskou, že bych poslal na oběd Jirku s Mirkem a paní Topolánkovou, protože je mně velmi sympatická, bych jim odlákal na bílé vínko a na schůzku.

 Chcete se zeptat paní Topolánkové na něco?

Dotaz posluchače:
A dotaz mám jako na paní Topolánkovou jestli by chtěla přece jenom přesto všechno jít do politiky, přes ty peripetie a jak se jí zamlouvá přezdívka ostravská Hillary? Protože mně se to velice líbí. Já ji považuju za kurážnou a správňáckou ženskou. Mějte se hezky, děkuju a hodně zdraví.

  Děkuju. No tak mně se ta přezvídka taky líbí, samozřejmě. A o politice tak pořád s tou myšlenkou koketuji, ale těžko říci co bude.

 Takže, paní Pavlo Topolánková, držíme vám pěsti, přejeme krásný večer. Díky, že jste přišla.

  Děkuji taky.

Zdroj: Frekvence 1